Imunita půl zdraví

06.03.2021

Základem zdravého životního stylu a dostatečné imunity jsou správné návyky, které Vás podpoří, abyste žili aktivní a spokojený život. Pravidelný pohyb, pitný režim a dostatečný spánku je nezbytnou součástí zdravého životního stylu i psychické pohody. Má oblíbená věta  "Vše souvisí se vším" zde platí dvojnásob. Bohužel spousta lidí si svého zdraví neváží, dokud ho neztratí. A ještě horší je to, že i když člověk onemocní, velmi rychle zapomíná. A tak tělo pozve na pomoc ještě závažnější nemoc a ještě víc, dokud to člověk nepochopí. Tak se pojďme zaměřit na prevenci.

Základem zdravého životní stylu je zdravá strava, tam to vše začíná. Můžete cvičit, odpočívat, být v pohodě, ale pokud do sebe budete ládovat nezdravé jídlo plné chemie, pak Vám nic nepomůže. Možná to nebude na první pohled znát, ale časem si tělo začne říkat o změnu. Tak začněte hned DNES. A co je vlastně zdravá strava? Je to plnohodnotná strava plná vitamínů, vlákniny, minerálů, proteinů, ale také zdravých tuků a sacharidů. Musí být vyvážená a ideálně chutná, abyste u toho vydrželi a nemuseli se do ní nutit. 

A jak jí poznáme? Hamburgr, hranolky a coca cola to asi nebudou, to vám je jasné.  První poznávací znamení je Vaše energie a celková vitalita. Pokud se často cítíte unavení a bez energie, určitě bych zbystřila a podívala se na skladbu svého jídelníčku a množství vypité vody. Samozřejmě mohou být jiné příčiny únavy, ale často stačí upravit stravu. Dalším znakem nesprávného stravování by mohlo být přibývání na váze.  Nejlépe to poznáte na oblečení, že je Vám malé.  Zdravotní problémy mohou také naznačovat špatné stravování, např. potravinové alergie, vyšší krevní tlak, cukrovka, nadváha nebo naopak anorexie či bulimie a mnoho dalších.

Přesné složení jídelníčku přesahuje rozsah tohoto článku. Krátce se ale zmíním, co by určitě ve Vašem jídelníčku nemělo chybět. Zařaďte do něj hodně zeleniny, obilovin (např. ječmen, kroupy, jáhly), ryb, rýže, mléčných výrobků, ovoce, celozrnné pečivo a maso. Množství je individuální, ale napoví Vám potravinová pyramida, ze které je patrné čeho máme jíst nejvíce a čeho naopak nejméně. Někdy je dobré vyhledat výživového poradce a nechat si udělat jídelníček na míru a naučit se, jak správně stravovat a zdravě vařit.

Dnešní strava a půda, na které se plodiny pěstují, neobsahuje tolik potřebných látek jako dříve. Takže abychom zajistili tělu dostatek všech potřebných živin, museli byste jíst daleko víc potravin než v minulosti. Samozřejmě lepší něco než nic, ale pokud byste chtěli mít dostatek vitamínů a minerálů, doporučuji přidat k vyvážené stravě cílené doplňky stravy. Věnuji tomu celý samostatný článek Potravinové doplňky stravy.

Zmínila jsem se o doplňování dostatečného množství tekutin.. Pitný režim je prostě nezbytný předpoklad pro zdraví, ale i pro správný růst vlasů a nehtů i pro dostatečně vyživenou pleť. Říká se, že máme vypít alespoň 2 litry denně. Je to dobré vodítko, ale nelze to takto zobecňovat. Pokud máte více pohybu nebo se více potíte, pak musíte i logicky doplňovat více tekutin. Každý jsme individuální, takže někomu stačí 1,5 litru a jiný klidně vypije 3 litry, ale zase bychom to neměli přehánět. 5 litrů asi bude moc, co říkáte? Podstatné je také, abyste si pití rozložili v průběhu celého dne, večer potom už méně. Pokud několik hodin nepijete a pak vypijete litr najednou, pak tím trpí Vaše ledviny a navíc tělo většinu z toho hned vyloučí. Někde jsem četla, že tělo zvládne pojmout maximálně 3 deci za hodinu. No neberme to tak vážně, ale nemá smysl vypít najednou rybník že?

A jak laicky poznáte, zda máte dostatečný příjem? Ideálně na hustotě a zabarvení moči (pozor může ale ukazovat některé onemocnění). Hustá a žlutá moč znamená, že pijete málo. Hodně tekutá až čirá moč, zase značí, že pijete hodně nebo jste vypili příliš najednou a tělo tekutinu ihned vyloučí. Správná moč by měla být světle žlutá. Na pocit žízně se bohužel nemůžeme moc spoléhat. Znám to sama, když mám hodně práce, úplně se zapomenu napít a pak se dostaví pocit žízně až za dlouhou a už to pak nestihnu dodat. Takže na pitný režim je třeba myslet v průběhu celého dne.

A co tedy pít? Asi je všem jasné, že limonády, pivo a víno to asi nebude. Není to nic proti ničemu  občas pitný režim oživit, ale měli bychom pít ideálně pramenitou vodu z kohoutku. Je třeba ale upozornit, že voda z kohoutku nejenže bývá železitá, ale má v sobě stopy antikoncepce, plastů a dalších mikročástic. Není to sice úplně levná záležitost, ale vyplatí se. Samozřejmě kvalita pitné vody z veřejných sítích je pravidelně kontrolovaná a množství nečistot je v normě, která není škodlivá zdraví. Nicméně, pokud máte vlastní studnu, pak se množství škodlivých látek může zvyšovat a je potřeba pravidelně kontrolovat kvalitu. 

Ideální je voda z kohoutku, ale upravená nějakou čističkou vody nebo nechat alespoň vodu odstát či převařit.  Možná raději pijete minerální vodu, bohužel většinou se prodává v pet lahvích, které pro naše tělo rozhodně nejsou zdravé. Navíc přístroj na úpravu pitné vody Vám do budoucna ušetří i finance. Spočítejte si kolik pet lahví kupujete na den, týden nebo rok. Za pár let máte čističku zaplacenou a budete mít kvalitnější vodu. Rozhodně se investice vyplatí u soukromých studen. Pokud tedy nemáte dostupnou pramenitou vodu přímo ze studánky nebo minerální vodu z pramene. :) 

Každopádně, ať zvolíte cokoli, omezte pití s přidanými cukry. Káva a čaj jsou zdravé a nemusíte je vynechávat, jen nezapomeňte, že se nepočítají do pitného režimu, protože jsou močopudné a tělo je brzy vyloučí. 

Dalším důležitým bodem je aktivní pohyb.

A na závěr mám pro Vás jako shrnutí 6 osobních typů, jak podpořit svojí imunitu

  • zdravá, pestrá a vyvážená strava - Myslím, že vše podstatné jsem již napsala a není třeba nic dalšího dodávat. Snad jen, ať Vám zdravá strava chutná.
  • dodržovat pitný režim - Záleží na množství a kvalitě vody, každopádně vždy je lepší něco než nic.
  • cílené doplňky stravy - především vitamín D, zinek, echinacea, česnek, ženšen, omega 3 mastné kyseliny. Dávejte si pozor na kvalitu doplňků, více se dozvíte v článku Potravinové doplňky stravy
  • dostatečný spánek a odpočinek - Potřebná délka je individuální, hlavní je všímat si své energie a poslouchat své tělo. pravidelný pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu
  • pohyb - podporuje imunitní system, navíc se při něm vyplavují endorfiny - hormony štěstí.
  • eliminovat stres a zvýšit psychickou pohodu - Chápu, lehce se řekne, ale hůře udělá. Neexistuje univerzální rada, ale doporučuji, zaměřovat se na činnosti, které nás baví, vybírat si lidi a informace, které jsou pozitivní, a pohybovat se ve sféře vlivu (zaměřovat se na věci a situace, které mohu já sama ovlivnit). Rady a typy naleznete v článku Jak zvýšit psychickou pohodu.

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že v oblasti zdraví je úplně nejdůležitější prevence a pravidelnost. Nečekejte, až Vám tělo vypoví službu a začne Vám blikat varovná kontrolka v podobě nemoci, že se něco děje. Pečujte o své zdraví každý den. Malé prohřešky proti zdraví si nevyčítejte, ale vždy se vraťte zpátky ke zdravému životnímu stylu. NIKDY to nenechte zajít tak daleko, že si řeknete, začnu zase od zítřka. Protože pak riskujete, že od zítřka nezačnete. Čím déle o budete odkládá, tím méně se Vám do toho bude chtít. Mějte se rádi a k tomu zdravý životní styl prostě patří. Přeji hodně zdraví Vám i všem Vašim blízkým.


Chcete pravidelné informace o možnostech, jak podpořit své zdraví a imunitu? Zajímáte se o doplňky stravy? Přidejte se do FB skupiny Zdraví a krása pod lupou.


© 2021 Lucie Zichová. Sebevědomou ženou se i vy můžete stát sebevědomými. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky