Jak si správně čistit pleť?

04.01.2021

Správné čištění je jedna věc a dobře zvolená kosmetika je věc druhá. Naváži na svůj předchozí článek Výběr kosmetiky na čištění pleti. Doufám, že jste už své želízko v ohni našli a že už se můžeme vrhnout na čištění pleti. Pravidelnost, pravidelnost, pravidelnost. Kdybyste si neodnesli nic jiného, tak si zapamatujte, že čistit pleť musíte pravidelně. Říká se, že zvyk se tvoří 21 dní. A kdy začít? No přeci hned dnes. Dnešek je ten nejlepší den pro začátek čehokoli. Tak jdeme na to, připravte se na jízdu. 

Základem správného čištění je pravidelné čistění ráno a večer. NE nikdy nevynechávejte líčení ráno. Velmi často se potkávám s tím, že večer se odlíčíte a vyčistíte obličej, ale ráno není čas, není to potřeba, vždyť jsem nic nedělala, a jiné výmluvy. NE, večer se odlíčíme a vyčistíme pleť, abychom se zbavili make-upu a všech nečistot, které jsme během dne nasbírali. Přes noc krásně pleť odpočívá a zbavuje se odumřelých částic, potu a kůže. Takže to všechno ráno musíme zase smýt. Copak si chceme dávat make-up na takový "sajrajt"? Akorát si zase ucpeme póry a koledujeme si o další kožní potíže. Takže ráno a večer, tečka.

Úplný základ je třífázové čištění (pomineme-li odlíčení večer). Co to je? Zeptala se mě jedna klientka. A já jsem jí naprosto rozuměla, před pár lety jsem o tom taky neměla ani tušení. Myslela jsem, že něčím to vyčistím, dám nějaký krém a čau. Jenže to je ten problém, to je špatně. Naštěstí jsem byla na takové věci "lempl", takže jsem většinou nepoužívala nic. A to je myslím nakonec lepší, než používat něco, ale špatně. Možná mě někdo vyvede z omylu, ale takhle to cítím. Taky na to, jak jsem se o svoji pleť starala či spíše nestarala, tak jsem dopadla dobře. Díky Bohu, že mám smíšenou pleť.

Třífázovou proceduru začneme čistícím prostředkem, následuje tonikum a celý proces zakončíme pleťovým hydratačním krémem. To je úplný základ a pokud s čištěním pleti teprve začínáte, tak to pro začátek úplně postačí. Pleť si na to musí nejprve zvyknout, takže bych nic dalšího zatím nepoužívala a v případě potřeby doplňovala až později. Můžete postupně přidat i oční krém, výživné masky, peeling, další specifické prostředky určené na problematickou pleť (akné, rozšířené póry, vrásky, aj.) nebo investovat do přístrojů na čištění pleti, díky kterým se dostávají přípravky více do hloubky. A teď se můžeme na jednotlivé položky podívat pod drobnohledem.

Čistící prostředek je většinou ve formě gelu, který používáte na navlhčenou pokožku a vždy až po odlíčení. Doporučuji čistit alespoň 1-2 minuty, aby se dostal na každý kousíček Vaší kůže a zároveň ji masíroval a dostal se více do hloubky. Až si zvyknete, uvidíte, jak si tento krok zamilujete. Užívejte si to, vědomý dotek je pro Vás prospěšný i po psychické stránce. Tento první krok Vám otevře póry a zbaví Vaši pleť od nečistot. Vidíte, byla by chyba hned použít krém, který by se Vám usadil právě v pórech. Proto je nezbytný další krok.

Tonikum Vám pleť dočistí a zase pěkně otevřené póry uzavře a uzamkne, aby pleť mohla odolávat dalším nástrahám dnešního světa. Naše pleť je náchylná na výkyvy počasí, nečistoty, mráz, slunce i mechanické tření (např. při oblékání). Proto nás čeká ještě poslední fáze tohoto procesu.

Hydratační krém celý proces čištění zakončí a dodá pleť potřebnou hydrataci a pomůže Vám ochránit pleť přes den. Výběr hydratačního krému je nejvíce důležitý. U suché pleti si můžeme dopřát mastnější krém s olejovými složkami. U mastné pleti je naopak třeba hydratovat méně, tedy hutné mastné krémy rozhodně nejsou vhodné, protože budou podporovat ještě větší produkci mazu. Hydratační krém může být ve formě klasického krému nebo i gelu. Někdy se odlišuje denní a noční krém, ale klidně si vystačíte s jedním krémem, akorát si ověřte na návodu, že je určeno na ráno i večer.

Ke každodennímu ošetření pleti se hodí také oční krémy. Doporučuji hlavně u suché pleti, která já náchylná k tvorbě vrásek. Právě kvůli vráskám se doporučuje krém s kyselinou Hyaluronovou nebo výtažkem ze světlíku lékařského. Nanáší se poklepáváním jedním nebo dvěma prsty pod spodní víčko a od vnějšího koutku nahoru až po obočí, nikde ne na pohyblivé víčko. Použijete ho na závěr celého procesu.

Kromě pravidelné péče můžeme péči o pleť podpořit výživnými maskami, které se ovšem používají max 3 krát týdně. Existuje nepřeberné množství masek, které si jen dokážete představit. Na trhu najdete například čistící masky, zpevňující, rozjasňující, vyhlazující, osvěžující, hydratační. Mohou být ve formě jílu, hutné krémové masky, slupující masky, pěnové, gelové nebo termomasky.

Některé specifické problémy s pletí můžeme řešit pomocí dalších přípravků, většinou ve formě séra. Ty přidáváme k pravidelnému čistění dle návodu každý den nebo jen v případě potřeby. Nanášejí se po použití tonika a před nanesením krému. Řadíme mezi ně například sérum na stahování pórů, sérum pro zpevnění nebo sjednocení pleti či lokální přípravek na akné. Méně někdy znamená více platí v tomto případě víc než kdykoli jindy. Obvykle si vystačíte s klasickým třífázovým čištěním, teprve když Vás určité problémy trápí delší dobu, pak bych přidávala další výrobky.

A máme tu pleťové peelingy. Já osobně je moc nepoužívám, ale abychom to měli komplexní, tak se o nich alespoň zmíním. Hlavně mám potřebu Vás upozornit na chemický peeling. Ten zásadně nikdy doma nepoužívejte, ale výhradně se svěřte do péče profesionální kosmetičky. Kromě toho existují mechanické a enzymatické peelingy. Mechanické nepoužívejte vůbec u  suché, aknózní a problematické pleti, protože mohou obsahovat zrníčka či kovové částice. Naopak svědčí mastné pleti a to klidně 2x týdně. Enzymatické peelingy jsou vhodné pro suchou pleť, protože ji neobrušují. 

V neposlední řadě bych Vám ráda představila přístroje na čištění pleti. Musíte ale počítat s tím, že do těch kvalitních budete muset něco investovat v řádech tisíců korun. Tady víc než kdykoli jindy doporučuji vyzkoušet, zda Vám budou vyhovovat. Samozřejmě ho můžete dle zákona do 14 dnů odstoupit od smlouvy, některé firmy garantují prodlouženou záruku kvality.  Máte na výběr mezi galvanickou žehličkou, sonickým kartáčem a ultrazvukovou špachtlí. Nemám vyzkoušené všechny typy, proto se k nim nemohu spravedlivě vyjádřit. 

Myslím, že už máte všechny potřebné informace, jak začít. Hezká pleť Vám určitě zvedne sebevědomí a ve stáří Vám určitě poděkuje, že jste se jí věnovali. Možná to pro Vás zpočátku bude nepříjemná rutina, ale časem se vytvoří zvyk, že Vám to přijde úplně stejné jako čištění zubů. Možná to nemilujete, ale určitě každý den nesmlouváte, zda si jít vyčistit zuby nebo ne. A pleť si přeci zaslouží stejnou péči. Se zdravě vypadající pletí budete zářit a vyzařovat. A to za to stojí. 

© 2021 Lucie Zichová. Sebevědomou ženou se i vy můžete stát sebevědomými. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky